Pierwsza sesja u psychoterapeuty – czego się spodziewać?
Umawiasz się na pierwszą konsultację z psychologiem i nie wiesz, czego się spodziewać? A może rozważasz rozpoczęcie terapii, ale nie wiesz, od czego zacząć? Pamiętaj, że podejmujesz ważny krok na drodze do dobrego samopoczucia psychicznego.
W Polsce psychoterapia zwykle kojarzona jest z poważnymi zaburzeniami, jednak konsultacja z terapeutą może pomóc każdemu. Początkowy opór przed psychoterapią jest rzeczą naturalną. Odsłonięcie się i opowiedzenie o swoich osobistych problemach to nic łatwego. Warto jednak pokonać początkowy lęk i zawstydzenie. Rozmowa z psychoterapeutą to czas, w którym pacjent może zrozumieć przyczyny swoich trudności i zasięgnąć obiektywnej opinii osoby z zewnątrz. Terapia pozwala nie tylko poradzić sobie z już istniejącym problemami, ale może także kształtować przyszłe zachowania i sposób myślenia.
Pierwsza wizyta u terapeuty to szansa na omówienie doświadczanego problemu i przyjrzenie mu się z zewnątrz. Nie musi być on dokładnie sprecyzowany. Trudności w komunikacji z ważną osobą albo złe samopoczucie mogą być początkiem rozmowy, w której terapeuta pomoże Ci doprecyzować obszary i problemy, którymi warto się zająć. Taka rozmowa nie wymaga specjalnego przygotowania. Warto jednak podczas wizyty być możliwie otwartym i się nie krępować. Sukces zależy bowiem w głównej mierze od współpracy pacjenta z psychologiem. Nie ma tutaj dobrych ani złych odpowiedzi, są tylko te własne. Sytuacja każdego pacjenta jest inna, więc psycholog będzie musiał zapoznać się dokładnie z jego indywidualną historią, żeby potem móc wdrożyć właściwe metody leczenia.
Pierwsza sesja to przede wszystkim możliwość sprawdzenia, czy dany nurt, osoba i jej sposób pracy Ci odpowiadają. Możesz się spodziewać, że po pierwszej wizycie terapeuta przedstawi Ci obszary do pracy i zaproponuje przebieg kolejnych spotkań. W zależności od stopnia skomplikowania problemu oraz specjalizacji psychoterapeuta może zasugerować kolejne konsultacje albo wizytę u innego terapeuty lub lekarza. Częstotliwość spotkań, metody płatności oraz zasady odwoływania sesji powinny być jasne po takim spotkaniu. Zazwyczaj pojedyncze spotkanie trwa około 50 minut, jednak ustalenie całościowego czasu terapii nie jest tak prostym zadaniem. Zależy on od bardzo wielu czynników i niestety nie da się go oszacować z góry. Konsultacje mające na celu określenie problemu i celów terapii to kilka spotkań, jednak cały proces zajmuje zazwyczaj od kilku miesięcy do półtora roku. Nie obawiaj się też zadawać pytań, jeśli coś jest niejasne lub jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kwalifikacjach i technikach pracy danego terapeuty. Dająca efekty terapia to taka, która prowadzona jest przez dłuższy czas, dobrze jest więc mieć pewność co do osoby, z którą rozpoczyna się pracę. Nie musisz też decydować o rozpoczęciu terapii na pierwszym spotkaniu. Psychoterapia wymaga długotrwałego zaangażowania, dlatego decyzja o niej nie powinna być podejmowana impulsywnie.
Praca nad emocjami i zrozumieniem sytuacji często wymaga dużo zaangażowania i energii. Nic dziwnego, że po sesji możesz czuć się trochę zmęczony. Spróbuj się zrelaksować i weź pod uwagę, że Twój układ nerwowy może potrzebować czasu, aby odpocząć, podobnie jak mięśnie muszą się zregenerować po intensywnym treningu. Tak jak w przypadku treningu siłowego wysiłek ten podejmujesz dla siebie, a regularnie wznawiany, może przynieść znaczące efekty.